🕊️ Připomínka srpnové okupace 1968 🕊️

Dnes, 21. srpna, si jako každý rok připomínáme tragické výročí srpnové okupace roku 1968, která ukončila naděje pražského jara. Po ní následovalo dlouhých 21 let normalizace a čekání, až se komunistický režim zhroutí.

Symbolicky v tento den jsme uspořádali tiskovou konferenci, na které jsme představili dosavadní činnost Muzea paměti XX. století a jeho budoucí plány. Muzeum vzniklo před čtyřmi lety jako otevřená vzdělávací instituce, která má připomínat totalitní režimy minulého století, jejich oběti i hrdiny.

Zároveň jsme představili Srpnovou výzvu 2023, kterou podpořilo 50 významných osobností a zástupců paměťových institucí.

👉S touto výzvou se obracíme na vedení Praha.eu, protože někteří pražští zastupitelé bohužel začali od února letošního roku nečekaně připravovat zrušení Muzea paměti XX. století v Praze jako zapsaného ústavu.

👉Přitom muzeum vzniklo v této formě proto, aby pro plnění svých cílů připomínání historické paměti mělo dostatečnou nezávislost.

👉Věříme, že vedení Prahy nedovolí zrušení muzea a budou jej i nadále podporovat, včetně zřízení expozice v Domě pážat.🙏

Jak se říká: Kdo nezná vlastní minulost, je odsouzen ji opakovat. Právě proto, aby se u nás neopakovala nějaká forma totality, musíme si její příčiny a projevy připomínat a také nezapomínat na oběti a hrdiny, díky nimž můžeme nyní žít ve svobodné zemi.

Nedostatečné vyrovnání s minulostí je téma, které se nám stále vrací. Proto je důležité, aby v České republice byla muzea, která mohou zprostředkovat zkušenost s totalitními režimy i generacím, které je už nezažily. 🙏