Bilance volebního období

S blížícím se koncem volebního období a nadcházejícími komunálními volbami je na čase si připomenout, co všechno se mi jako radní hlavního města Prahy podařilo prosadit:

 
🔵  PROTIKORUPČNÍ OPATŘENÍ V DPP
Zásadní krok v boji proti korupci – schválení změny stanov Dopravního podniku hlavního města Prahy posilující transparentnost jeho hospodaření a kontrolu ze strany města jako 100% akcionáře.
 
🔵  DOSTUPNOST BYDLENÍ
Schválení projektu, který nabídne Pražanům řešení bytové krize – 𝗗𝗼𝘀𝘁𝘂𝗽𝗻𝗲́ 𝗱𝗿𝘂𝘇̌𝘀𝘁𝗲𝘃𝗻𝗶́ 𝗯𝘆𝗱𝗹𝗲𝗻𝗶́. Schválena byla i výstavba prvního družstevního projektu na Radlické v Praze 5, kde by mohlo vzniknout až 266 bytů. Plánujeme výstavbu i v dalších lokalitách – např. Praha 10, 12, 13. Obrovskou výhodou bude cena – družstevní nájemní bydlení by mohlo být až o 30% levnější oproti cenám na trhu.
Návrh zákona za Prahu, který zvyšuje dostupnost bydlení prostřednictvím daňových úlev a dalších finančních nástrojů.
 
🔵  REGULACE HAZARDU
Nová vyhláška, která přísně reguluje hazardní hry v Praze, rozšiřuje počet městských částí s nulovou tolerancí hazardu a zakazuje herní automaty.
 
🔵  HUMANIZACE EXEKUCÍ
Zastavení dětských exekucí dlužníků do 15 let a rozsáhlá podpora akce 𝗠𝗶𝗹𝗼𝘀𝘁𝗶𝘃𝗲́ 𝗹𝗲́𝘁𝗼, která umožnila dostat se tisícům lidí z dluhové pasti.
 
🔵  HUMÁNNÍ PŘÍSTUP K OBĚTEM
Odškodnění obětí pádu Trojské lávky, které tak nemusely čekat roky na vyřešení případu, aby bylo vyhověno jejich oprávněným nárokům za újmu na zdraví.
 
🔵  ZACHOVÁNÍ PAMĚTI O TOTALITNÍ MINULOSTI
Založení Muzea paměti XX. století s cílem zachovat historickou paměť o totalitních režimech na území Československa, připomínat odpůrce a oběti totalitních režimů a přispět k pochopení autoritativního vládnutí.
 
🔵  LEGISLATIVNÍ ČINNOST
Připomínkování zákonů, které do Parlamentu předkládá vláda – např. stavební zákon, který nutně potřebujeme pro zrychlení stavebního řízení, což může zvýšit dostupnost bydlení v Praze.
Digitalizaci při kontrole externích právních služeb. Připomínkování velkého množství smluv s cílem, aby Praha neuzavírala nevýhodné smlouvy, které by poškozovaly zájmy Prahy a Pražanů.
Prosazení v Parlamentu Prahou navržené novely zákona o průvodcovských službách, která zvyšuje jejich odbornou úroveň.
 
🔵  ZABRÁNĚNÍ SPEKULACÍM S POZEMKY
Zpracování návrhu zákona za Prahu, který by zavedl předkupní právo pro obce a kraje, aby stát, pokud prodává přebytečné nemovitosti, byl povinen je přednostně nabídnout obcím a krajům. Cílem je zabránit spekulacím s pozemky, které města potřebují pro svůj rozvoj a kvalitu života obyvatel.
 
🔵  VEŘEJNÝ POŘÁDEK
Novela vyhlášky podstatně omezující používání laické pyrotechniky na konci roku, která ohrožuje obyvatele, zvířata i majetek.
 
🔵  OMEZENÍ “ENERGOŠMEJDŮ”
Schválení nové vyhlášky o zákazu podomního prodeje elektřiny a plynu, čímž byl omezen byznys tzv. „energošmejdů“.
 
🔵  ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ S AIRBNB
Zpracování 3 novel zákonů k řešení problémů s Airbnb:
1️⃣. Návrh novely zákona zavádějící informační povinnost pro digitální platformy.
2️⃣. Návrh novely živnostenského zákona, umožňující regulovat krátkodobé ubytovací služby v bytech prostřednictvím platforem typu Airbnb.
3️⃣. Návrh novely občanského zákoníku posilující práva vlastníků bytů.
Dále řešíme s Ministerstvem pro místní rozvoj metodiku pro stavební úřady, aby řádně vymáhaly dodržování stavebních a dalších právních předpisů. Chceme totiž, aby byty sloužily k bydlení a neměnily se v hotely a nedocházelo tak k vylidňování centra města.
 
🔵  POSÍLENÍ TRANSPARENTNOSTI MĚSTA
Zavedení pozice 𝗶𝗻𝗳𝗼𝗿𝗺𝗮𝗰̌𝗻𝗶́𝗵𝗼 𝗼𝗺𝗯𝘂𝗱𝘀𝗺𝗮𝗻𝗮 𝗣𝗿𝗮𝗵𝘆, který pomáhá se zveřejňováním smluv a také pomáhá, aby bylo naplňováno zákonné právo občanů na poskytnutí informací o činnosti orgánů města.
 
 
Na prosazení těchto bodů, které zajistí lepší fungování Prahy, se se mnou podílela řada dalších lidí. Ráda bych proto poděkovala svým spolupracovníkům v kanceláři, zaměstnancům Magistrátu, zaměstnancům Muzea a všem ostatním, kteří mi pomáhají. Držte nám palce, abychom Prahu společně změnili k lepšímu

fb, 4.7.2022