H-systém odškodnění

Kauza H-SYSTÉM snad může skončit pro oběti alespoň částečnou nápravou obrovské křivdy, která byla způsobena tisícovce rodin. Ty se “provinily” pouze tím, že si chtěly za své ušetřené peníze pořídit bydlení. Naletěly podvodníkovi, což se může stát kdekoli na světě. Co je ale skandální na této kauze, že se tak dlouho vleče, nyní je to už 24 let!
 
Jak šel čas s kauzou H-Systém? V roce 1998 byla podána trestní oznámení, v roce 1999 padlo vůči podvodníkům obvinění, v roce 2000 byla zablokována část majetku hlavního pachatele Smetky, areál v Rabyni. V roce 2004 padl nepravomocný rozsudek a hlavní pachatel byl odsouzen na 12 let vězení. V roce 2006 byl rozsudek odvolacím soudem potvrzen vůči hlavnímu pachateli. U soudu vypovídalo velké množství svědků, spis měl stovky tisíc stran, takže se dá tato doba před soudy pochopit.
 
Pak se ale už nedá pochopit vůbec nic. Majetek, který zablokoval státní zástupce a měl plombu v katastru nemovitostí, byl se souhlasem soudu přesto prodán v dražbě. Tu si zinscenoval odsouzený pachatel spolu s komplici. Do letošního března trvalo, než soudy uznaly, že to tak nemělo být a že tento majetek propadá státu. Majetek měl sloužit pro odškodnění obětí, ale toho se marně za klienty domáhám už přes 20 let. Nejdřív státní zastupitelství a policie tvrdily několik let, že se nic nestalo, pak po průtazích se zjistilo, že hlavní odsouzený pachatel již nemůže být znovu odsouzen, protože jeho skutek je kvůli průtahům promlčen.
 
Jen pověstnou “třešinkou na dortu” je to, že další pachatelé se tak dlouho odvolávali proti odsuzujícímu rozsudku, že nakonec jsou beztrestní kvůli Klausově amnestii na miliardové podvody. I podle názorů některých ústavních soudců byly tím podkopány základy právního státu.
 
Přesto se ale za klienty nevzdávám. Pokud se někdo ptá, proč to tak dlouho jako advokátka řeším, musím říct, že už je to z principu. Nemohu se smířit s tím, že spravedlnost u nás neexistuje a že se oběti mají smířit s tím, že ukradený majetek se jim nevrátí a pravděpodobně si ho někde užívá ten, kdo je okradl. To je skandál, s nímž by se celá justice i politická scéna neměla smiřovat. K čemu bychom totiž měli v Ústavě věty o právním státu, kdyby to platilo jen na papíře.
 
V celé té anabázi však je světlý bod, a to přístup státního zástupce JUDr. Borise Havla z Vrchního státního zastupitelství, na jehož návrh nyní Městský soud v Praze vydal pravomocné rozhodnutí, že majetek pachatele propadá státu. Stát by si jej ale neměl nechat, protože na odškodnění čekají stovky lidí.
 
Proto jsem se obrátila na ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Po předchozích jednáních s bývalou ministryní Marií Benešovou jsem už ani nedoufala, že by ministerstvo spravedlnosti bylo schopno dostát svému jménu. Byla jsem velmi mile překvapena, že ministr Blažek nejenže měl případ nastudovaný, ale rovnou navrhl řešení. Klienti už se nemusí další roky soudit se státem o odškodnění, ale ministr v zájmu spravedlnosti navrhne, aby o odškodnění klientů H-Systému z majetku pachatele rozhodla vláda. Pokud se toto podaří, mohu říct, že aspoň trochu může být odčiněna újma obětí. Za to by ministrovi a vládě patřil velký dík.
 
A pak by se konečně mohl spis H-Systém uzavřít. Samozřejmě chybí ještě vyvození odpovědnosti těch, kteří se na všech nepravostech v této kauze podíleli. Myslím, že by to mohlo sloužit jako dobrý návod na to, v čem všem u nás právní stát nefunguje a co si zaslouží nápravu.

fb, 31.5.2022