Muzeum paměti XX. století

Iniciovala a prosadila jsem v Praze založení Muzea paměti XX. století.

Zakladatelem je hlavní město Praha a za zřizovatele jsem byla jmenována předsedkyní správní rady muzea. Jeho účelem je zachovat historickou paměť v souvislosti se vznikem, existencí a pádem totalitních režimů na území Československa, připomínat odpůrce a oběti totalitních režimů a přispět k pochopení modelů autoritativního vládnutí. Dlouhodobým cílem je vytvořit moderní paměťovou instituci zaměřující se na klíčové události 20. století na území Československa po vzoru významných zahraničních muzejních institucí (Muzeum Varšavského povstání ve Varšavě, Muzeum II. světové války v Gdaňsku, Dům teroru v Budapešti, Topografie teroru v Berlíně, Muzeum holocaustu ve Washingtonu či Jad Vašem v Jeruzalémě). Muzeum paměti XX. století působí jako paměťová, sbírkotvorná, vzdělávací a osvětová instituce. Důležitou oblastí činnosti je edukace. V současné době pracujeme na nové expozici a zároveň připravujeme doprovodné programy pro žáky a studenty škol všech stupňů.

tiskové zprávy

3.8.2022 - praha.eu

Praha obnoví historický Dům pážat na Hradčanech pro potřeby Muzea paměti XX. století

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila záměr veřejné zakázky na stavební úpravy objektu v Kanovnické ulici v Praze 1, kde sídlí Muzeum paměti XX. století. V rámci rekonstrukce je v plánu například výměna střešní krytiny, sanace podlah, vybudování výtahu nebo instalace audiovizuálních, datových, komunikačních i zabezpečovacích systémů pro připravované výstavní prostory.

Tisková zpráva zde
21.6.2022 - praha.eu

Budova Nové radnice bude hostit seminář o tajných pohřebištích obětí komunismu i nacismu

Více než třicet let po pádu komunistického režimu stále na území České republiky existují místa masových hrobů, kde se nacházejí tajně uložené ostatky obětí a odpůrců totalitních režimů 20. století. Jedním z nejznámějších je pohřebiště v pražských Ďáblicích. Seminář, který se bude konat 23. června 2022 v zastupitelském sále pražského magistrátu má za cíl vedle jiného diskusi o podobě těchto míst paměti a o způsobu jejich důstojného připomínání.

Tisková zpráva zde
27.4.2022 - praha.eu

Na pražské Kampě začne venkovní výstava o historii majálesů

Muzeum paměti XX. století společně s Museem Kampa – Nadací Jana a Medy Mládkových připravilo exteriérovou výstavu nazvanou Králové Majálesů s podtitulem Studentské slavnosti v Československu 1945 - 1990. Výstava bude zahájena v pátek 29. dubna v 19 hodin v parku Kampa mezi budovou Musea Kampa a Werichovou vilou a potrvá až do 27. července 2022. Jejím hlavním tématem je majálesová tradice a její proměny se zaměřením na období po druhé světové válce.

Tisková zpráva zde
5.4.2022 - praha.eu

Pražské náplavky zahajují novou sezónu. Hned na začátku se představí Muzeum paměti XX. století

Technicky náročná, ale také kulturně bohatá a plnohodnotná sezóna začíná na pražských náplavkách. Jedna z prvních velkých akcí čeká Smíchovskou náplavku – setkávání s historií Muzea paměti XX. století - už od úterý 5. dubna 2022.

Tisková zpráva zde
30.3.2022 - praha.eu

Setkání s historií na náplavce začne již první dubnový týden

Muzeum paměti XX. století pořádá od 5. do 12. dubna 2022 ve výstavním sále smíchovské náplavky setkávání s historií v podobě výstavy o činnosti a plánech muzea i besed na téma rusko-ukrajinské války. Mimo jiné se lidé budou moci dozvědět více o vztahu dějin a současnosti, falšování historie či významu paměti pro budoucnost Evropy. Program zakončí hudební večer s nadčasovými písněmi Karla Kryla.

Tisková zpráva zde
23.2.2022 - praha.eu

Výstava Pavla Vošického: Tak kde jsou ti Američani?

Muzeum paměti XX. století připravilo ve spolupráci s Kampusem Hybernská výstavu grafik a karikatur výtvarníka a exulanta Pavla Vošického. K vidění bude v kavárně v Hybernské ulici č. 4 v Praze 1 od 25. února do 26. března.

Tisková zpráva zde
5.11.2021 - praha.eu

V Praze odstartuje druhý ročník přehlídky dokumentů o 20. století Nezlomní a obětovaní

Celkem 24 filmů a několik komentovaných pásem čeká návštěvníky druhého ročníku festivalu dokumentárních filmů o 20. století, který nese název Nezlomní a obětovaní. Přehlídka se bude konat od 10. do 14. listopadu 2021 a pořádá ji Muzeum paměti XX. století. První a poslední den festivalu se budou jednotlivé projekce odehrávat v Domě pážat na Hradčanech, prostřední tři dny se uskuteční v kině Bio Oko v pražských Holešovicích.

Tisková zpráva zde
26.8.2021 - praha.eu

V Praze se uskuteční festival dokumentárních filmů věnující se pohnutým událostem minulého století

Druhý ročník festivalu dokumentárních filmů o 20. století Nezlomní a obětovaní se letos v listopadu bude konat v prostorách Muzea paměti XX. století. Vedle řady projekcí nabídne také výstavy, debaty, koncert nebo speciální bloky pro školy.

Tisková zpráva zde
19.8.2021 - praha.eu

Praha si připomene výročí srpnové okupace filmovou projekcí, debatou i koncertem

V Muzeu paměti XX. století v Domě pážat se v sobotu 21. srpna uskuteční tematické odpoledne k výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy ze srpna 1968. Na programu bude projekce filmu Nezvaný host z roku 1969, debata na téma kontrastu výše důchodů prominentů minulého režimu a obětí komunistického režimu nebo koncert písničkáře Vladimíra Merty.

Tisková zpráva zde
2.8.2021 - praha.eu

Prezentace knihy Rudé století

V úterý 3. srpna 2021 se na zahradě Werichovy vily uskuteční prezentace knihy Rudé století, která doplňuje stejnojmennou výstavu. Publikaci představí za autory Jan Kalous a Petr Blažek. Dalšími hosty prezentace budou Hana Kordová Marvanová a Jiří Pospíšil.

Tisková zpráva zde
23.7.2021 - praha.eu

Na Kampě končí výstava Rudé století

Pražané i návštěvníci hlavního města mají posledních pár dní příležitost navštívit plenérovou výstavu Rudé století, kterou ke 100 letem vzniku Komunistické strany Československa připravilo společně Muzeum paměti XX. století a Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových. 27. července se koná poslední komentovaná prohlídka pro veřejnost, bude představena publikace stručně mapující stoletou historii KSČ a následovat bude debata s historiky na zahradě Werichovy vily. Celý program je volně přístupný veřejnosti.

Tisková zpráva zde
15.6.2021 - praha.eu

V sobotu 19. června se koná Den otevřených dveří Muzea paměti XX. století

Třetí červnovou sobotu pořádá Muzeum paměti XX. století Den otevřených dveří v Domě pážat na pražských Hradčanech. V renesančním paláci má po rekonstrukci sídlit trvalá expozice muzea, v níž se počítá mimo jiné i se sochou sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva původně stojící v Bubenči. Během dne otevřených dveří budou pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky paláce, diskuse o podobě budoucí expozice, dvě výstavy a prezentace vzpomínkové knihy.

Tisková zpráva zde
13.5.2021 - praha.eu

Výstava Rudé století mapuje 100 let existence Komunistické strany Československa

V pátek 14. května 2021 bude v prostoru mezi Werichovou vilou a Museem Kampa zahájena výstava Rudé století, kterou připravilo Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století. Provede návštěvníky milníky a přelomovými okamžiky Komunistické strany, která byla založena roku 1921, v roce 1948 převzala moc a další čtyři desetiletí určovala osudy všech občanů Československa.

Tisková zpráva zde
30.3.2021 - praha.eu

Novým ředitelem Muzea paměti XX. století se stal historik Jan Kalous

Správní rada Muzea paměti XX. století na dnešním jednání zvolila do funkce nového ředitele této instituce historika PhDr. Jana Kalouse, PhD., poslední čtyři měsíce dočasně pověřeného vedením muzea.

Tisková zpráva zde
22.3.2021 - praha.eu

Ve správní radě Muzea paměti XX. století zasednou bývalý disident, historik i právník

Rada hl. m. Prahy dnes na svém pravidelném zasedání jmenovala nové členy správní rady Muzea paměti XX. století. Do nejvyššího kontrolního orgánu muzea přibyl badatel, bývalý disident a vydavatel časopisu Vokno František „Čuňas“ Stárek, renomovaný historik Petr Koura a představitel porevoluční generace právník Tomáš Jirsa. Před novými členy správní rady stojí v první řadě volba nového ředitele muzea.

Tisková zpráva zde
14.1.2021 - praha.eu

Program Muzea paměti XX. století na rok 2021

Radní Hana Kordová Marvanová představuje program Muzea paměti XX. století na rok 2021, které zahájilo druhý rok své existence a získalo od hlavního města Prahy jako dočasné sídlo Dům pážat pánů z Martinic na Hradčanech. Nejdůležitějším úkolem Muzea pro rok 2021 bude práce na koncepci a podobě stálé expozice.

Tisková zpráva zde
7.12.2020 - praha.eu

Muzeum paměti XX. století vydalo knihu Lennonova zeď v Praze

Lennonova zeď na Velkopřevorském náměstí se již krátce po svém vzniku stala pražským fenoménem, jehož význam dalece přesáhl prosté vzpomínkové místo věnované hudební legendě. O mimořádném rozsahu a ohlasu událostí spojených s Lennonovou zdí vydalo na počátku prosince 2020 Muzeum paměti XX. století rozsáhlou knihu a uspořádalo debatu ve Werichově vile, kterou bude možné zhlédnout 8. prosince 2020 od 20 hodin na Facebooku a YouTube kanálu muzea.

Tisková zpráva zde
16.11.2020 - praha.eu

Dům pážat po dvanácti letech ožívá výstavou k 17. listopadu

Zítra, v Den boje za svobodu a demokracii, se Muzeum paměti XX. století, jehož zakladatelem je hlavní město Praha, představí v nových prostorách. Jeho dočasným sídlem se stane Dům pážat na Hradčanech. Svou činnost zde zahájí dvěma výstavami, které budou 17. listopadu dostupné online na internetu.

Tisková zpráva zde
11.11.2020 - praha.eu

„Zůstaňte doma, ale nezapomeňte“, vyzývají letos veřejnost organizátoři oslav 17. listopadu

Výročí 17. listopadu se letos musí obejít bez větších veřejných akcí. Přesto si je Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva nutné připomínat. Tradiční pietní akce se uskuteční za přísných hygienických podmínek, kulturní akce pak převážně on-line. Organizátoři včetně hlavního města vyzývají veřejnost k odpovědnosti a aby lidé oslavili tento den z domova.

Tisková zpráva zde
5.11.2020 - praha.eu

Muzeum paměti XX. století poprvé připomene nezlomné a obětované

Muzeum paměti XX. století založilo hlavní město Praha v roce 2019 vpředvečer 30. výročí listopadových událostí z roku 1989. Dnes, téměř přesně po roce od založení muzea, zve předsedkyně jeho správní rady a radní hl. m. Prahy Hana Kordová Marvanová jménem zakladatele na první ročník festivalu dokumentárních filmů NEZLOMNÍ A OBĚTOVANÍ, který Muzeum paměti XX. století pořádá. Festival se uskuteční od 10. do 12. listopadu 2020 v Bio Oko a představí snímky věnované historickým osobnostem a dramatickým událostem minulého století. Filmy jsou dílem českých, slovenských a polských tvůrců, kromě jiných Olgy Sommerové, Martina Vadase, Heleny Třeštíkové, Pavla Štingla, Kristiny Vlachové, Veroniky Tóthové a Arkadiusze Gołębiewského.

Tisková zpráva zde
6.10.2020 - praha.eu

Praha pronajme Dům pážat Muzeu paměti XX. století

Rada hl. m. Prahy schválila pronajmutí domu stojícího na adrese Kanovnická 69/3 na Hradčanech, tzv. Domu pážat, ústavu Muzeum paměti XX. století. Měla by zde vzniknout paměťová instituce věnující se totalitním režimům. Nájemní smlouva je uzavřena na dobu neurčitou a nájemné činí 128 000 korun za měsíc.

Tisková zpráva zde
15.11.2019 - praha.eu

Muzeum paměti XX. století začne svou činnost symbolicky 17. listopadu

Muzeum paměti XX. století bude symbolicky 17. listopadu zapsáno do Rejstříku ústavů. Tím dojde k jeho formálnímu založení. Jde o symbolický dárek k 30. výročí 17. listopadu nejen obyvatelům Prahy, ale všem občanům České republiky.

Tisková zpráva zde
18.10.2019 - praha.eu

Hlavní město hledá ředitele Muzea paměti XX. století

Správní rada Muzea paměti XX. století vyhlásila výběrové řízení na funkci ředitele této nově vznikající instituce. Vítězný uchazeč bude mít na starosti vybudování a správu muzea v následujících letech a zásadně ovlivní podobu projektu.

Tisková zpráva zde
13.9.2019 - praha.eu

Senátoři přislíbili Praze podporu vzniku Muzea paměti XX. století

V Senátu Parlamentu České republiky se včera uskutečnila diskuze na téma potřeby vybudování Muzea paměti XX. století v Praze. Radní hl. m. Prahy Hana Kordová Marvanová informovala senátory o přípravách na založení Muzea a o nejbližších krocích města. Senátoři ocenili myšlenku vybudování takové instituce a přislíbili podporu jejímu vzniku.

Tisková zpráva zde
9.9.2019 - praha.eu

Praha souhlasí se založením Muzea paměti XX. století

Rada hlavního města Prahy na dnešním zasedání schválila návrh radní Hany Kordové Marvanové na založení Muzea paměti XX. století v Praze. Stává se tak v roce, kdy si připomínáme osmdesáté výročí nacistické okupace a třicáté výročí listopadových událostí roku 1989. Jedno výročí bylo počátkem, druhé pak koncem totalitních režimů, které na našem území přinesly statisíce obětí.

Tisková zpráva zde
21.8.2019 - praha.eu

Srpnová deklarace podpory založení Muzea paměti XX. století v Praze

Celkem 30 občanských spolků a společenských organizací sdružujících bývalé politické vězně, zabývajících se výchovou mládeže, vzděláváním a badatelskou činností, vyjádřilo prostřednictvím Srpnové deklarace podporu založení Muzea paměti XX. století v Praze. Jeho projekt byl představen za účasti představitelů těchto spolků a pražských politiků na dnešní tiskové konferenci.

Tisková zpráva zde
Copyright © Hana Kordová Marvanová 2022
Realizace webu: TMa