O mně

V Praze bydlím 42 let. Vystudovala jsem v Praze Gymnázium Nad Turbovou a Právnickou fakultu University Karlovy. 

Před rokem 1989 jsem pomáhala v disentu, kde jsem spoluzaložila Nezávislé mírové sdružení, které spolupracovalo s Chartou 77. Za účast na demonstracích jsem byla odsouzena v politickém procesu a byla půl roku ve vězení. V listopadu 1989 jsem spoluzakládala Občanské fórum a za něj jsem byla v roce 1990 kooptována do České národní rady. Zapojení do disentu pro mě byla otázka svědomí, protože jsem nemohla přihlížet tomu, že mnoho lidí u nás bylo z politických důvodů likvidováno, vězněno či perzekuováno. 

Po Sametové revoluci jsem působila 8 let jako poslankyně a podílela jsem se na řadě zákonů, které jsou dodnes základním pilířem právního státu: Ústava, zákon o Ústavním soudu, zákony, které zřídily veřejnoprávní média Českou televizi a Český rozhlas, o místním referendu a mnoho dalších. Kromě toho jsem se věnovala zákonům, které se týkají bydlení a bytových družstev, včetně zavedení stavebního spoření, hypoték, práv vlastníků i nájemníků, dále střetu zájmů, práva na informace, stavebního řízení. Spoluzakládala jsem občanské iniciativy bojující proti korupci a za nezávislost médií Veřejnost proti korupci, Vraťte nám stát a Svobodu médiím. 

Více jak dvacet let působím v Praze jako advokátka a zastupovala jsem za tu dobu tisíce lidí, kterým jsem pomáhala v mnoha případech, kdy byli nespravedlivě postiženi, kdy jim hrozilo, že přijdou o bydlení a domáhali se svých práv na odškodnění. Pomáhám podvedeným lidem v kauze H-Systém i v dalších podobných případech. V současnosti spolupracuji se spolkem Spravedlnost pro bytová družstva, aby lidé mohli získat byty, které si zaplatili. Řešila jsem řadu korupčních kauz a případů velké hospodářské kriminality, např. IPB a Plzeňský Prazdroj, privatizace OKD, Opencard, podvody v Dopravním podniku hl. m. Prahy a mnoho dalších. 

Mám zkušenosti z komunální politiky a nyní působím jako radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení.

Co se mi podařilo prosadit pro Pražany jako radní hl. m. Prahy 2018-2022:

  1. Prosadila jsem vyhlášku, která přísně reguluje hazardní hry a zakazuje herní automaty.
  2. Pomohla jsem v Praze zastavit dětské exekuce v Dopravním podniku, podílela jsem se na prosazení akce Milostivé léto v rámci Prahy, díky které se mohly oddlužit tisíce lidí. 
  3. Připravila jsem projekt Dostupného družstevního bydlení s účastí města 
  4. Iniciovala jsem založení Muzea paměti XX. století v Praze, které připomíná oběti a odpůrce totalitních režimů.  
  5. Prosadila jsem schválení pražské vyhlášky proti nepoctivým prodejcům energií, tzv. energošmejdům.
  6. Prosadila jsem rychlé odškodnění obětí pádu Trojské lávky. 
  7. Připravila jsem do Parlamentu návrhy zákonů zvyšující dostupnost bydlení a posílení finančního zabezpečení obcí a měst pro budování občanské vybavenosti.
  8. Připravila jsem do Parlamentu návrh zákona umožňující regulaci krátkodobých ubytovacích služeb prostřednictvím platforem typu Airbnb.
  9. Připravila jsem do Parlamentu návrh zákona, který má zabránit spekulacím s pozemky, které město potřebuje pro svůj rozvoj a kvalitu života lidí.
  10. Prosadila jsem změnu stanov Dopravního podniku s cílem posílit kontrolu ze strany města a zabránit netransparentnímu a nehospodárnému fungování této městské firmy.

Copyright © Hana Kordová Marvanová 2022

Realizace webu: TMa