Pokrok při jednání s ministerstvy o omezení hazardu v Praze

Už za rok by měla v Praze definitivně skončit kasina s automaty. Vyhlášku o zásadním omezení hazardu jsem připravila a prosadila v zastupitelstvu hl. m. Prahy spolu s odborníky před dvěma lety a ke konci roku 2023 by měly doběhnout všechny udělené licence. Doufám, že tak skončí nejen herny na Jižním městě, ale i na mnoha dalších místech v Praze. Většina městských částí má zároveň vyhlášenou nulovou toleranci hazardu, takže tam nemohou být ani kasina s živou hrou.

 
Nejen v Praze, ale i v dalších městech však nyní bojujeme nejen s hazardem, ale také s nepochopením ze strany Úřadu pro hospodářskou soutěž. Je paradoxní, že za každý krok omezující hazard vede ÚOHS s městy správní řízení a hrozí milionovými pokutami. V Praze se to týká několika vyhlášek schválených za posledních deset let.
 
Proto jsme na magistrátu sestavili pracovní skupinu zaměřenou na problematiku hazardu, složenou ze zástupců městských částí a odborníků, a na základě závěrů této pracovní skupiny jsem se obrátila na ministerstvo financí a ministerstvo vnitra, že se tyto spory musí řešit. Není možné, aby ÚOHS ať už vědomě či nevědomě vlastně bojoval proti žádoucím krokům omezujícím nebezpečné závislosti na hazardu a neposkytoval vůbec žádný návod, jak mají obce regulaci provádět, aniž by jim hrozily vysoké pokuty.
 
Nyní mám výbornou zprávu. Na naši pražskou iniciativu reagovalo vstřícně jak Ministerstvo financí, tak Ministerstvo vnitra. V září by se měla sejít poprvé pracovní skupina, do níž jsme pozváni, která by měla řešit problematiku regulace hazardu zákonem komplexně a měla by pomoci městům a obcím, aby mohly s hazardem bojovat a nebyly za to trestány. Držte nám palce.

fb, 27.7.2022