Schůzka se zástupci pražské kulturní scény

Jak jsem včera slíbila, dnes jsme se sešli se zástupci petice pořadatelů kulturních akcí a koncertů v Praze. Tak, jako včera zde na fb, jsem jim osobně vysvětlila, že jakékoli jejich obavy ze zakazování koncertů v Praze jsou nesmyslné. Ani já, ani nikdo z mých kolegů na Magistrátu to nechceme. Praha kulturu podporuje! Řešíme pouze obrovský problém nadměrného hluku z koncertů v Ledárnách Braník, který se šíří i několik kilometrů vzdálených obytných čtvrtí. Proto si nám stěžovali peticí stovky obyvatel a kontrolní výbor a zastupitelstvo mi uložilo připravit návrh vyhlášky, která by tento problém řešila. Samozřejmě jakékoli vyhlášky regulující hluk z koncertů jsou krajním řešením, jednoznačně je vždy lepší samoregulace ze strany pořadatelů kulturních akcí.

 
Po dnešní schůzce s pořadateli věřím, že jsme našli společnou řeč. Říkám to dlouho a pořád. Vždy je lepší se sejít osobně a pochopit vzájemné argumenty namísto nepochopení přes sociální sítě.
 
David Gaydečka za organizátory petice po společné dohodě zveřejnil toto vyjádření:
 
“Milí přátelé živé kultury v Praze,
v prvé řadě nám dovolte, abychom vám opravdu moc poděkovali za obrovskou podporu! Je neuvěřitelné, že ani ne 36 hodin od zveřejnění petice se vás téměř 10 000 postavilo za živou kulturu ve veřejném prostoru Prahy. Rádi bychom vás v této souvislosti informovali, že dnes dopoledne v úterý 14. června proběhlo jednání se zástupci koalice pražského magistrátu. Účastnili se ho radní Hana Marvanová, předseda výboru pro kulturu Jan Wolf a předseda klubu ODS Zdeněk Zajíček. Máme radost, že nás paní Marvanová ujistila, že není zájmem vedení města, ani jí samotné, plošně omezovat kulturní akce ve veřejném prostoru, že jsme si vysvětlili rizika, která v přijetí navrhované vyhlášky vnímáme. Zároveň jsme došli ke shodě, že nejvhodnějším způsobem řešení jakýchkoliv problémů v rámci pořádání akcí je v prvé řadě samoregulace, na místo přijímání vyhlášky. Proto jsme se dohodli, že budeme dál intenzivně jednat s cílem najít dohodu o takové samoregulaci, aby se pomohlo zmírnit dopady hluku na místní obyvatele, a aby nebylo potřeba přijímání vyhlášky. Ve středu mají obě strany v plánu uzavřít dohodu, která bude jednak reagovat na specifickou situaci Ledáren Braník, jednak vytvoří podmínky pro dlouhodobé řešení.
 
Jedná se o první dobré zprávy, stay tuned, budeme dále informovat. Věříme, že najdeme řešení prospěšné pro kulturu i obyvatele Prahy.”
 
Věřím, že pořadatelé kulturních akcí splní, na čem jsme se dnes dohodli, tedy, že přijmou taková technická opatření, aby pořádání koncertů bylo ohleduplné vůči Pražanům, kteří žijí v okolí.

fb, 14.6.2022