Tento týden nás čeká v Senátu hlasování o třech kandidátech, které na funkci ústavního soudce navrhl prezident Petr Pavel.

Dnes jsem na ČT24  komentovala šance jednotlivých kandidátů a vyjádřila se k hodnocení Ústavního soudu za éry končícího předsedy Pavla Rychetského.

Ústavní soud je jednou z nejdůležitějších institucí právního státu a je velmi důležité, aby ústavní soudci byli skutečně nezávislí strážci ústavnosti a nepodléhali politickým či jiným tlakům. Proto při slyšení kandidátů nás zajímá jak jejich odbornost, tak i jejich osobnostní integrita a profesní historie.

Během slyšení se u dvou kandidátů objevily pochybnosti, nejvíce u JUDr. Roberta Fremra, který má na jedné straně vynikající odbornou pověst a mezinárodní zkušenosti. Nicméně byl dotazován na své působení trestního soudce Městského soudu v Praze před rokem 1989, kvůli čemuž čelil dotazům na trestní řízení v kauze tzv. Olšanské hřbitovy. V posledních dnech se rovněž v médiích objevily závažné pochybnosti tehdejšího odsouzeného Alexandera Ereta. Považuji za důležité prostudovat podrobnosti tohoto případu, včetně rozsudku a dalších dokumentů, protože postup StB v této kauze budí mnoho podezření. Zítra nás čeká diskuse na klubech a ve středu hlasování.

Není pochyb, že u ústavních soudců je důležitá celá jejich profesní historie. Myslím, že by bylo dobré do budoucna, aby tyto záležitosti důkladněji zkoumala i prezidentská kancelář dříve, než prezident pošle své návrhy do Senátu.