Vybírejme vždy s rozvahou ty, kteří nás budou vést

“Lide československý, tvůj odvěký sen se stal skutkem.” Vznik republiky před 104 lety stvrdili svými podpisy Muži 28. října – Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup.

Včera jsem měla tu čest se v Praha 15 zúčastnit u příležitosti oslav Dne vzniku samostatného československého státu slavnostního shromáždění k uctění památky státníka Antonína Švehly.

 
Tento významný politik první republiky měl velký podíl na vypracování československé ústavy z roku 1920, podle jejíhož vzoru byla schválena před třiceti lety i Ústava samostatné České republiky jako demokratického právního státu.
 
Antonín Švehla byl mistrem politické dohody i kompromisu, pokud bylo třeba, své mínění vyslovil nahlas, veřejně a důrazně, přičemž zájem státu byl u něj vždy na prvním místě. Vahou své osobnosti se zasadil o znovuzvolení T. G. Masaryka v roce 1927.
 
Nesmrtelná jsou slova, která jsou vytesána na pomníku Antonína Švehly v jeho rodišti na Praze 15 v Hostivaři: “Demokracie není jen právo, ale také povinnost. Pečlivě volte své vůdce, kterým svěřujete své osudy.”
 
Myslím, že zejména v současné době jasně pozorujeme, jak moc je svoboda a demokracie křehká věc. A že ji nemůžeme brát jako samozřejmost… Nezapomínejme na to a vybírejme vždy s rozvahou ty, kteří nás budou vést. Navážeme tím na statečné činy všech, kteří se zasloužili o samostatnost našeho státu.

fb, 28.10.2022