Bilance roku 2021

Na přelomu roku bývá zvykem bilancovat. U nás politiků to platí dvojnásob. Takže jste v posledních dnech mohli na sociálních sítích vidět sumáře všeho, co se nám podařilo, kde jsme kolik ušetřili, co jsme postavili, slavnostně otevřeli a tak dále. Znáte to, když se nepochválíte sám, nikdo jiný to za vás neudělá.

Já to ale tentokrát vezmu z jiného konce. Napíšu vám, co chci ještě stihnout udělat či prosadit v tomto roce, kdy končí náš mandát zastupitelů Prahy. Nerada totiž chodím od rozdělané práce, po které zůstanou jen papíry. A papíry nejsou nic, jen předpoklad. Takže:

 
1️⃣ Ještě v tomto roce chceme založit PRVNÍ BYTOVÉ DRUŽSTVO pro výstavbu družstevních bytů – a to na Praze 5, kde by mělo vzniknout 266 bytů, které budou cenově dostupnější, než ty, které jsou dnes na trhu. Zároveň chceme rozjet ve spolupráci se zástupci místních radnic družstevní výstavbu na Praze 12 v Modřanech a také na Praha 10. Jedině takto se nám může podařit zvrátit velmi nepříznivý trend obrovského a soustavného nárůstu cen bydlení v Praze, které je tak nedostupné pro většinu obyvatel Prahy.
 
2️⃣ Ještě letos bychom chtěli ve sněmovně prosadit NOVELU ŽIVNOSTENSKÉHO ZÁKONA, která umožní Praze vydávat nařízení a regulovat využívání bytů ke krátkodobým ubytovacím službám prostřednictvím platforem typu Airbnb. Zároveň ve spolupráci s MMR usilujeme o to, aby stavební a živnostenské úřady důsledně vymáhaly dodržování stávajících zákonů, protože je celá řada pronajímatelů, kteří v tomto směru stávající zákony a předpisy nedodržují, a i tím přispívají k vylidnění centra a neúnosnému obtěžování lidí bydlících trvale v takových domech.
 
3️⃣ Před pár dny jsem za Prahu do sněmovny poslala další zákon – a to NOVELU ZÁKONA O MAJETKU STÁTU, která by zavedla předkupní právo pro obce a kraje. Chceme dosáhnout toho, aby stát, pokud prodává přebytečný majetek, zejména nemovitosti, byl povinen přednostně nabídnout tyto nemovitosti obcím a krajům. V současnosti tuto povinnost totiž nemá, takže se často stává, že důležité pozemky, které obec potřebuje pro výstavbu infrastruktury, bydlení, občanské vybavenosti či pro zeleň, končí v rukou někdy i spekulantů. A já pevně věřím, že současná vláda nebude k návrhům Prahy netečná.
 
4️⃣ Dalším důležitým úkolem, jen trochu z jiného soudku, je vybudovat v MUZEU PAMĚTI XX. STOLETÍ v Domě pážat na Hradčanech expozici, která bude připomínat dobu totality, její oběti a odpůrce a důležité momenty historie XX. století v naší zemi. Věřím, že s novým vedením ministerstva kultury vyjednáme i to, aby Muzeum paměti XX. století podporoval také stát tak, jak je to zcela běžné v okolních zemích. Zároveň bychom chtěli zavést systém dlouhodobého financování zapsaných ústavů zřizovaných Prahou.
 
5️⃣ A v neposlední řadě chci dotáhnout akci MILOSTIVÉ LÉTO tak, aby se co nejvíce dlužníků dozvědělo o možnosti zaplatit do 28.1.2022 základní dluh a poplatek exekutorovi s tím, že zbytek dluhu jim bude odpuštěn. Týká se to například dluhů za jízdu na černo, za nájem obecního bytu, na poplatcích městu či městským organizacím. Dát těmto lidem šanci na nový začátek je jedno z mých největších přání a úkolů.
Tak držte palce, ať nám to všechno vyjde!

fb, 7.1.2022