Madeleine Albright

Dnešní pražské zastupitelstvo bylo ve znamení Ukrajiny a Madeleine Albrightové. Uctili jsme minutou ticha její památku. Udělala pro Českou republiku nesmírně mnoho a právě jí a jejímu vztahu k České republice a Václavu Havlovi vděčíme za to, že se nyní můžeme cítit o něco bezpečněji než Ukrajina. Díky ní jsme od roku 1999 členem NATO, což byl vedle vstupu do Evropské unie nejdůležitější krok samostatné České republiky po roce 1992. Právě Madeleine Albrightová neúnavně varovala před fašismem ve všech podobách a agresivním putinovským Ruskem, které se snaží ovládnout Evropu.

 
Poté jsme se věnovali několik hodin pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Praha je jednoznačně nejvytíženějším městem a krajem v ČR, za měsíc k nám přišlo 50 tisíc uprchlíků. Velká část pomoci leží na městských částech, kterým jsme poděkovali a schválili jsme pro ně finanční prostředky, protože na svém území se starají o tisíce uprchlíků. Zároveň jsme požádali vládu, aby navýšila příspěvek pro soukromníky, kteří poskytnou uprchlíkům důstojné ubytování, a prověřujeme možnosti modulární výstavby na pozemcích v Praze. Pro nejbližší období je obrovský úkol zajistit pro ukrajinské děti místa ve školkách či školách.
 
Podpořili jsme záměr Městské části Praha 6, která navrhla, aby pro ukrajinské děti a rodiny mohla sloužit budova bývalé Střední školy při Velvyslanectví Ruské federace v Bubenči. Podpořili jsme i záměr zbavit Rusko vlastnického práva a převést tuto budovu do vlastnictví Prahy. Je velmi symbolické, aby právě budova, kterou Rusko vlastní, pomohla rodinám uprchlíků z Ukrajiny a ukrajinským dětem. Věříme, že nám v tom pomůže vláda, která může v rámci nouzového stavu ihned rozhodnout o tom, aby budova sloužila tomuto humanitárnímu účelu.
 
Doufám, že nám vláda také pomůže v tom, aby se o veřejné zakázky nemohly ucházet firmy proputinovských ruských oligarchů. Nechceme připustit, aby z peněz Prahy byla takto vlastně financována Putinova agrese vůči nezávislé Ukrajině. Abychom ale mohli tomu zabránit, bude zapotřebí změnit zákony i pravidla v rámci Evropské unie. Jsem přesvědčena, že tato opatření musí být stejně tvrdá, jako když Západ po 11. září bojoval proti terorismu.

fb, 24.3.2022