Ne všichni Rusové stojí za Putinem

Zatímco Ukrajinci bojují za svoji svobodu a v konečném důsledku za svobodu nás všech, v Moskvě se stojí fronty na psychoterapii. Takový je podle známého ruského publicisty Rustema Adagamova výsledek prvních týdnů ruské agrese. A není se čemu divit. Sankce, kterým se Putin jen směje, tvrdě dopadly na ruský lid – a to i na vzdělané vrstvy. Rusové teď byli z našeho moderního světa vykázáni. Žádná letadla, žádná moderní technika, žádné informace, masivní zdražování. A propadem rublu vlastně i žádné úspory.

A přestože je mnoho lidí v Rusku obětí ruské propagandy, protože tyto lži poslouchají už mnoho, mnoho let, nemalá část jich také vyrazila do ulic, aby tuto válku odsoudila. Tito lidé ale byli zadrženi a hrozí jim teď až 6 let za mřížemi. Jsou to Rusové, kteří válku opravdu nechtějí a na Ukrajině jim záleží. Bohužel jsou v patové situaci.
 
Jak říká šéfredaktorka Echa Moskvy Tatiana Felgengauer: „Je to velmi zvláštní, protože když zůstanu tady v Moskvě, vím, že jsem nepřítel státu a vlády a prezidenta… Ale když zemi opustím, budu pro mnohé lidi okupant, agresor a také nepřítel, protože jsem Ruska. Co je pro mě tedy lepší? Nemám na výběr, jsem nepřítel pro každého. Pro celý svět i pro svoji zemi.“
 
A to je důvod, proč o tom mluvím. Ať už jsou naše pocity ohledně Ruska a Putina jakékoli, mějme, prosím, na paměti, že ne všichni Rusové stojí za Putinem. Vyvarujme se rusofobii, stereotypům a generalizaci. Protože, jak dodává paní Felgengauer: „Je tady spousta skvělých lidí, kteří dělají všechno pro to, aby zastavili Putina. Prosím, neviňte je. Tohle celé je o Vladimiru Putinovi a jeho režimu. Pokuste se podpořit tyto lidi, kteří udělali všechno pro to, aby ho zastavili. A musím ještě říct, že se za tuhle válku upřímně omlouvám. Vím, že jsem udělala vše pro to, abych ji zastavila. Ale selhala jsem. A je mi to líto.“
 
Mysleme na to stejně tak, jak myslíme na odvážné Ukrajince, kteří se nyní bijí za svou budoucnost. Protože stejně tak se za ni bijí i tihle lidé.

fb, 8.3.2022