Exekutor Podkonický II

Dluhy se mají platit, ale mají se vymáhat humánním způsobem a ne za pomoci praktik, které používají někteří exekutoři. Je jasné, že ne všichni exekutoři jsou špatní. Solidnost této profese ale kazí někteří lidé a to tak, že dost!

První Milostivé léto je úspěšně za námi. Kromě toho, že desítky tisíc lidí dostalo šanci na nový začátek bez dluhů, tak tato akce naplno nasvítila chování některých exekutorů, kteří proces oddlužení sabotovali nebo úmyslně komplikovali. Byli jsme svědky jejich snahy navyšovat náklady a nad rámec zákona si účtovat co nejvíce. Jeden příklad za všechny, kdy měl exekutor Juraj Podkonický neoprávněně účtovat poplatky za osobní doručování a dokonce možná i padělat doručenky, jak odhalil v pořadu 168 hodin Daniel Hůle z Člověk v tísni.

Toto podezření už začaly prověřovat ministerstvo spravedlnosti i Exekutorská komora. A pokud se podezření potvrdí, měl by ministr spravedlnosti nebo předseda kontrolní komise podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten by následně měl takového soudního exekutora z úřadu neprodleně odvolat!

V této chvíli je opravdu nutný dozor státu! Praktiky takovýchto exekutorů totiž musí skončit. A my před dalším Milostivým létem, které je plánované na září 2022, musíme mít nástroje, jak proti těmto lidem bojovat. Za Prahu můžu říct, že už nyní pracujeme na tom, aby například Dopravní podnik měl k dispozici seriózní právníky a aby s lidmi typu exekutora Podkonického nemusel spolupracovat.

Reportáž začíná v 10. minutě.

fb, 14.2.2022